Jak na to, aby Vás Svátek zesnulých nedostal do deprese

Jak na to, aby Vás Svátek zesnulých nedostal do deprese

Blíží se listopad, měsíc pochmurný,pošmourný, deštivý, plný plískanic, málo slunečný a pro mnohé z nás i plný bolestivých vzpomínek na blízké, kteří už nejsou mezi námi. Smrt v rodině patří k nejhorším situacím, které nás v životě mohou a bohužel i musí potkat. V těchto chvílích si říkáme proč to potkalo zrovna nás, proč nám umřela babička, dědeček, maminka, tatínek, sourozenec, kamarád a v těch nejhorších případech naše děti. Proč nás osud takto trestá.Bohužel život začíná zrozením a končí smrtí. Jak se s tím vyrovnat. Rada je velmi těžká, snad pomůže jen čas.
Vzpomeňme si na své blízké, ale ne se smutkem. Vzpomeňme si na ně, jak si užívali života, radovali se a byli šťastní. A my prožívejme život taky tak, aby na nás mohli vzpomínat po určité době jen s úsměvem na rtech a se slovy – ten si života dovedl/a/ užít.

Co je důležité

Svátek zesnulých by v nás neměl budit smutek, ale radost ze vzpomínek na krásné chvíle strávené s blízkými, které jsme za jejich života společně prožili. Koloběh život už na této planetě pár chvil existuje a nejspíš se nám nepodaří jej zvrátit. Lékaři neustále pracuji na drogách prodlužujících lidský život. Ovšem představte si, že byste v dnešní rychlé a stresující době žili 300 let. Tato představa mě osobně děsí.

Jak to doopravdy je

Co však na světě platí je: “JAK SI TO UDĚLÁŠ, TAKOVÉ TO MÁŠ!” My lidé si odchod ze světa volíme sami. Odchod ze světa je otázkou energie, kterou postupně vyčerpáváme. Naše nádrž životního elánu je omezená a jakmile ji vyčerpáme, přijde smíření s odchodem. Nechte svým blízkým možnost volby. Zkraťte si dobu truchlení a začněte si znovu užívat života. Neplýtvejte energií na záležitostech, které nemůžete ovlivnit. Vždyť život je krásný.

Za poslední 2 roky jsem potkal 13 lidí, kteří svým několikaletým truchlením ztratili radost ze života a jen přežívali ve vzpomínkách na blízkou osobu. Jejich trápení bylo tak silné, že začali zapomínat na svůj život a “batoh” životní energií. Řešení jejich problému netrvalo ani týden a jejich reakce byly ohromující. Tady člověk cítí, že vše má smysl. Těžké emocionální zážitky nejsou koncem světa, jsou jen začátkem něčeho nového.

Přeji Vám pohodový a podzimem probarvený Svátek zesnulých a ať vás emocionálně nedostane

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *